Vitamin C a přetížení železa

Každá buňka v těle potřebuje železo. Mnoho zdravotních stavů zahrnuje přetížení železa. Orgány a tělesné tkáně uchovávají nadměrné množství železa, což může souviset se závažnými zdravotními komplikacemi a dokonce se smrtí. Vitamin C funguje synergicky se vstřebáváním železa v těle. Dlouhodobé užívání vysokých dávek vitamínu C může zvýšit riziko nežádoucích účinků u nemocí, jako je hemochromatóza a talasémie. Před poskytnutím doplňků ze železa nebo vitamínu C se obraťte na svého poskytovatele zdravotní péče, informujte svého lékaře o všech doplňcích, které užíváte.

Význam

Ve Spojených státech je 42 milionů lidí ohroženo toxicitou železa, podle sdružení Iron Overload Diseases Association. Nízká hladina železa chrání před onemocněním. Asociace hlásí, že vysoká hladina železa narušuje imunitní systém a umožňuje infekci. Vysoká hladina železa může překročit hematoencefalickou bariéru, zhoršující se problémy jako je Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, Lou Gehrigova choroba, Parkinsonova choroba a psychologické poruchy.

Účinky

Tělo nevylučuje přebytečné železo. Dárcovská krev poskytuje prostředky ke snížení hladiny železa. Kyselina askorbová v přírodním stavu a v doplňkovém vitaminu C zvyšuje vstřebávání železa. Dávky vitaminu C přesahující 2 000 mg způsobují přetížení železa při hemochromatóze toxické poruchy železa a při talasémii, poruchách hemoglobinu, podle “Merck Manual”.

Úvahy

Dlouhodobé vystavení vysokým dávkám vitaminu C může způsobit toxicitu železa a případné poškození tkání u pacientů s dědičnou hemochromatózou, tvrdí The National Institutes of Health, Office of Dietary Supplements. Tento problém se neobjevuje u zdravých lidí. Výbor pro výživu a výživu národních akademií zjistil, že u mužů a žen ve věku 20 let a vyšších bylo zjištěno vyšší dávkování vitamínu C ve výši 2 000 mg.

Dějiny

Americká chemická společnost ohlásila průzkum Landmark od chemik J. L. Svirbely v roce 1937 vedl k použití vitaminu C jako léčbu pro škornou, podle American Chemical Society. V roce 1962 podávalo vitamín C společně s lékem desferrioxamin, aby odstranilo přetížení železa u britských dětí s talasemií, což vedlo k severnímu kalifornskému talasémickému centru. Pokusy pokračovaly do sedmdesátých let, kdy bylo zjištěno, jaké množství léků a vitaminu C jsou vhodné. Během těchto studií 500 mg vitaminu C užívaných s těmito léky způsobilo snížení srdeční funkce, podle centra. Ukončení užívání vitamínu C vrátilo srdeční výkon na normální.

Expertní přehled

Americká národní knihovna lékařů uvádí, že vitamín C má významný účinek na skladování železa v těle. Studie metabolismu železa na úrovni buněk, zvýšené formou askorbátu vitaminu C ukázaly, že vitamín C nejen zvyšuje množství železa, ale také zabraňuje ztrátě železa.