Vertigo a běh

Závrať a ztráta rovnováhy jsou spojeny se závratě, stavem vyvolaným určitými nebo náhlymi pohyby hlavy. Intenzivní cvičení může také vést k závratě nebo závratě. Dlouhé běhy nebo sprinty vyčerpávají vaši vodu a živiny – což vede k dehydrataci a nízké hladině krevního cukru – a může napomáhat tělovému systému. Vertigo je typicky benigní, avšak závažnější stavy mohou způsobit vertigo. Poraďte se s lékařem o vašich příznacích, abyste dostali diagnózu a možnosti léčby.

Příčiny

Vertigo má mnoho příčin a různé účinky. Benízní paroxysmální poziční vertigo, nebo BPPV, je podle MayoClinic.com jednou z nejčastějších příčin vertigo. Cítíte, jako byste se vy nebo vaše okolí otáčet nebo že “vaše hlava se točí uvnitř.” Můžete také ztratit rovnováhu nebo koordinaci a cítit nevolnost. BPPV se vyskytuje po specifických změnách v poloze hlavy, v důsledku poškození hlavy nebo vnitřního ucha. Situace ovlivňují tekutinu, čidla a orgány uvnitř vašeho ucha, které ovládají rovnováhu a tělesné vnímání ve vesmíru. Nemoc, abnormality nebo poškození vnitřního ucha mohou mít za následek závratě a jiné příznaky vertigo.

Vertigo vyvolané cvičením

Cvičení, protože zdůrazňuje mnoho tělesných systémů současně, může vést k vertigo, zvláště pokud běžíte na běžeckém pásu nebo jezdíte na stacionárním kole. Příznaky mohou přerušit váš trénink – v těžkých případech způsobujících pády – a obvykle se zhoršují v průběhu času, dokud ani minimální cvičení nezpůsobí závratě. Vypracování běžícího pásu může také vyvolat příznaky. Vaše tělo přijímá signály z vašich nohou, hlavy a paží, které se pohybují. Rychlé vykročení může způsobit okamžitý vertigo, protože váš mozek dopadne na vaše tělo.

Zdravotní podmínky

Malé a vážné zdravotní stavy mohou mít za následek závratě. Infekce sinusů nebo uší způsobují otok dutin v hlavě a uších, což vede k dočasné dysfunkci vnitřního ucha. Dehydratace nebo nízká hladina cukru v krvi mohou také způsobit závratě a jsou častým výskytem během intenzivního cvičení nebo po něm. Menierovy nemoci také způsobují záchvaty vertigo, zvonění v uších, pocit plnosti nebo tlaku v uchu a kolísavé ztráty sluchu. Nádory, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba a nízký krevní tlak mohou vést k pocitu závratí.

Prevence a léčba

Hydratujte a správně jíst před spuštěním nebo vycvičováním, aby nedošlo k dehydrataci nebo k poklesu hladiny cukru v krvi. Pokud závratě přetrvává, může lékař provést fyzickou prohlídku, aby vyhledal známky a příznaky závratě a pohyboval hlavou a očima skrze řadu pohybů. Obtížné případy mohou vyžadovat MRI nebo jiné testy pro další informace. Léčba může zahrnovat léky, fyzickou rehabilitaci nebo operaci, v závislosti na závažnosti vašeho stavu.