Věci, které nemáte jíst, pokud jste hypo- nebo hyperglykemické

Hypoglykemie a hyperglykemie se týkají cukru v krvi a diabetu. Hypoglykemie nebo nízká hladina cukru v krvi se vyskytuje, když máte nadváhu v krvi. Hypoglykemie se může objevit jak u diabetiků, tak u nediabetiků. Hypoglykemii můžete řídit správnou stravou. Hyperglykémie nebo vysoká hladina cukru v krvi se vyskytuje tehdy, když hladina cukru v krvi je příliš vysoká. Diabetes nebo nezdravé stravování mohou způsobit hyperglykemii. Můžete předejít hyperglykémii pomocí správné kontroly inzulínu a zdravé výživy.

Hypoglykémie

Hypoglykemie se vyskytuje, když se hladina krevního cukru nebezpečně sníží. Když konzumujete sacharidy, ať jsou ve formě chleba nebo kousky cukru, vaše tělo absorbuje cukry jako glukózu v krevním řečišti. Váš pankreas pak uvolní inzulín do krevního oběhu. Tento inzulín přemění glukózu na spotřební energii, která se vynakládá na metabolickou funkci, cvičení nebo interní procesy. Pokud vaše tělo uvolní příliš mnoho inzulínu a příliš mnoho cukru v krvi se přemění příliš rychle, může dojít k hypoglykémii.

Glykemický index

Všechny sacharidy jsou zpracovány v krevním řečišti jako glukóza. Jak rychle se potravina zpracovává a přeměňuje na energii, určuje její vliv na hladinu cukru v krvi a hypoglykemii. Glykemický index vám pomůže určit, které potraviny se mají vyhnout. Sacharidy jsou přiřazeny k indexu vzhledem k jejich obsahu glukózy v porovnání s čistou glukózou. Vysoko-glykemické potraviny, jako jsou bonbóny, bílé chleby a data, mají větší vliv na hladinu cukru v krvi, protože způsobí špičku, poté zhroucení hladiny cukru v krvi. Vyhněte se vysokým glykemickým jídlům, abyste zvládli hypoglykemii.

Hyperglykémie

Hyperglykémie nebo vysoká hladina cukru v krvi se mohou objevit u diabetiků, kteří nemohou přirozeně kontrolovat inzulín v těle. Když inzulín konvertuje glukózu ve vašem těle na energii, zabraňuje tomu, aby vaše hladina cukru v krvi stala nebezpečně vysoká. Pokud není sekrece inzulínu řízeno přirozeně nebo léky, můžete zaznamenat hyperglykemii, protože se ve vašem krevním řečišti vytváří glukóza. Tato podmínka může být potenciálně nebezpečná, pokud není ponechána ošetřena.

Prevence hyperglykémie

Nesprávná volba stravy nebo cvičení, která nepřijímá vhodné množství léků na glukózu nebo nemoci, může způsobit hyperglykemii. Správná léčba diabetu je klíčem k prevenci hyperglykémie. Vyhněte se vysokým glykemickým sacharidům, jako jsou škroby nebo sladké potraviny. Konzumace nadměrných sacharidů, zejména bez podávání potřebného množství inzulinu ke snížení hladiny cukru v krvi, může vést k hyperglykémii. Potraviny s vysokým obsahem tuku, jako jsou smažené potraviny nebo masné maso, mohou přispívat k nerovnováze inzulínu prostřednictvím obezity. Měli byste se vyhnout těmto potravinám, abyste předešli hyperglykémii.