Účinky kaseinu

Kaseinový protein je primární bílkovina obsažená v mléce a je nezbytná pro lidský růst a vývoj. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje a nemůže sám syntetizovat. Podle algoritmu pro optimalizaci bílkovin, který je vytvořen Světovou zdravotnickou organizací, je kasein jedním z nejlepších proteinů, které můžete konzumovat, pokud jde o stravitelnost a nutriční hodnotu.

Zachování dusíku

Micelární struktura kaseinového proteinu se liší od mnoha dalších bílkovin tím, že když ho narušíte z jeho suspenze v mléce, skočí. Tento proces se objeví při výrobě sýra a ve střevech po konzumaci mléka. Srážení kaseinových bílkovin umožňuje, aby se v těle pomalu rozkládalo a nepřetržitě uvolňovalo aminokyseliny do krevního oběhu během několika hodin. Kvůli pomalému rozkladu vaše tělo uchovává vysoké množství dusíku z kaseinu.

Syntéza svalového proteinu

Kaseinový protein je populární jako doplněk s atlety a kulturisty, protože je účinný při zvyšování růstu svalů, když jej používáte ve spojení s programem tréninku proti odporu. Podle doktora Jay Hoffmana je dokázáno, že konzumace kaseinových bílkovin zvyšuje míru syntézy svalových proteinů o 31% po požití a toto zvýšení může trvat až sedm hodin nebo více. To pomůže vašim svalům růst rychleji, než kdybyste se zabývali vážením bez dalšího doplňování bílkovin.

Poškození ledvin

Jeden potenciálně škodlivý účinek kaseinového proteinu je poškození ledvin. Kasein je obecně bezpečný pro konzumaci, pokud máte normálně fungující ledviny, a to dokonce na úrovni až 2,8 gramů na kilogram tělesné hmotnosti podle některých výzkumů. Pokud již trpíte poškozením ledvin, dodatečná renální zátěž z vedlejších produktů dusíkatého kaseinu může zhoršit váš stav. Studie z roku 2004, která zkoumala účinky kaseinového proteinu na potkany s onemocněním ledvin, zjistila, že dieta pouhých 20 procent kaseinového proteinu způsobuje, že potkani vyvinuli renální nedostatečnost, zatímco 20 procent stravy sójových bílkovin skutečně zlepšila funkci ledvin.

Alergie mléka

U některých jedinců může kaseinový protein v mléce vyvolat alergie. Tento negativní vedlejší efekt naroste, když vaše tělo identifikuje protein kaseinu jako škodlivý a uvolňuje histamin, aby ho neutralizoval. Společnost pro alergiky v Jižní Africe uvádí, že oba typy bílkovin nacházejících se v mléčném syrovátku a kaseinu mohou vyvolat alergickou reakci. Pokud se po konzumaci kaseinových bílkovin objeví alergické příznaky jako je kopřivka, rýma, svrbivé oči nebo vyrážky, kontaktujte svého lékaře.