Top 10 zdravější ovoce a zelenina

Potraviny s vysokým obsahem ovoce a zeleniny mohou snížit riziko rakoviny a jiných chronických onemocnění, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. To není žádným překvapením vzhledem k tomu, že ovoce a zelenina jsou energetické síly, bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákniny, avšak mají značně nízkou hodnotu kalorií. Zatímco všechny druhy ovoce a zeleniny nabízejí přínosy, některé odrůdy jsou výjimečně výživné, takže je třeba je vyzdvihnout v rámci vyvážené stravy.

Granátová jablka

Tyto rubínově červené ovoce jsou vysoké podle tří typů silných antioxidantů známých jako polyfenoly, podle Rady granátového jablka, včetně tříslovin, anthocyaninů a kyseliny ellagické. Antioxidanty jsou přínosné, protože poskytují ochranu před volnými radikály – škodlivými látkami, které poškozují buňky vašeho těla a mohou zvýšit vaše riziko onemocnění, jako je rakovina. Granátové jablka jsou také naloženy antioxidanty vitamín C, draslík elektrolytu a zdravé trávení podporující vlákniny, přesto poměrně málo kalorií.

Brokolice a Kale

Brokolice a kapusta jsou křupavá zelenina s výživnými výhodami, které jsou odvážné jako jejich zelená barva. Jeden šálek čerstvé brokolice obsahuje 2,4 gramů vlákniny. Vařené brokolice obsahují více než 5 vláken na jeden šálek. V brokolicích obsahuje vitamíny a minerály také polyfenoly. Studie z roku 2005 publikovaná v “American Journal of Clinical Nutrition” popisuje důležitou úlohu polyfenolů při prevenci degenerativních onemocnění a rakoviny. Kale je také dlouho známý jako “superfood”. Poskytuje více vitaminu C než pomeranč na porci spolu s bohatým množstvím vlákniny a vitamínu A.

Borůvky, ostružiny a maliny

Borůvky jsou považovány za super potraviny pro mozek. Jejich vysoký obsah antioxidantů usnadňuje kognitivní fungování a podle studie z roku 2010 publikované v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry může potenciálně pomoci odvrátit Alzheimerovu chorobu. Ostružiny jsou přínosné, protože mají vysoký obsah vlákniny a stejný polyfenol nalezený v zeleném čaji, který může pomoci snížit riziko onemocnění srdce a forem rakoviny. Maliny jsou špičkovým zdrojem vláken mezi plody, které dodávají 8 gramů na šálek, stejně jako dostatek vitamínu C a manganu.

Rajčata

Rajčata jsou hlavním zdrojem antioxidačního lykopenu. Zatímco výzkumné nálezy jsou smíšené, lykopen může pomoci odvrátit některé formy rakoviny, včetně rakoviny prostaty, žaludku a plic. Studie z roku 2007 zveřejněná v časopise International Journal of Cancer ukázala, že příjem rajčatové omáčky předpovídá snížené riziko rakoviny prostaty, která postupuje v pokročilém stádiu. Rajčata mají vysoký obsah vitamínu C a vlákniny.

Avokádo

Avokádo obsahuje bohaté množství vlákniny, antioxidant vitamín E a zdravé nenasycené tuky. Tuky pomáhají tělu absorbovat tuky rozpustné živiny, jako jsou vitamíny E, D a K. Avokádos také inhibují produkci zánětlivých chemikálií ve vašem těle, podle studie z roku 2012 zveřejněné v “Food and Function.” Z tohoto důvodu mohou avokádo Být zvláště užitečné, pokud máte zánětlivé stavy, jako je artritida, tendinitida nebo srdeční onemocnění.

Tato malá zelná zelenina je skvělým zdrojem kyseliny listové, vitamin B, který chrání děti před vadami neurální trubice. Klíčky z Brusselu jsou také nasycené vlákninou a pozoruhodnými množstvími jiných živin, jako je vápník, vitamin K, vitamín A, vitamin C. Půlkálek servírování bramborových klíček poskytuje pouhých 25 kalorií.

Růžičková kapusta

Dobrá staromódní jablka jsou plná užitečných živin. Revize jejich přínosů publikovaná v časopise Nutrition Journal v roce 2004 zdůrazňuje jejich úlohu při snižování rizika vzniku některých nádorů, srdečních onemocnění, diabetu a astmatu. Obsahují různé silné antioxidanty, jako je kvercetin, katechin, phloridzin a kyselina chlorogenová. Protože zpracování může snížit hladinu antioxidantů, vyberte si čerstvé celé plody nad džusem, které obsahuje koncentrované množství cukru a málo, pokud vůbec, vlákninu.

Jablka