Proč všechno, co jíš, ti dá plyn?

Různí lidé mají své individuální reakce na jídlo. Zatímco někteří mohou jíst cokoliv, aniž by zažívali trápení, nadýmání nebo plyn, jiní by mohli dostat plyn z zdánlivého všeho. Pokud se jídlo téměř vždycky nechává plné vzduchu, mohlo by to být způsobeno druhy jídla, které jíte. Nicméně, pokud jste se pokusili jíst různé potraviny, přesto stále trpíte nadýmáním, můžete být přehlíženi jinou příčinou.

Zvažte, co jíte. Některé potraviny jsou těžší nebo hustší a prostě trvají delší dobu, než se strávit. Mastné maso, jako je slanina, často zůstává v trávicím traktu dostatečně dlouhé, aby kvasilo a způsobilo přebytky plynu. Vaše tělo vylučuje tento plyn skrze praskání nebo plynatost. Mnoho luštěnin je také spojeno s plynem. Patří sem fazole, hrach a čočka. Můžete také získat plyn z listových zelených, jako je hlávkový salát a zelí. Brokolice, květák a dokonce i ovoce, jako jsou jablka, broskve a hrušky, vám dávají plyn také. Kromě toho všechny potraviny s vysokým obsahem tuku mohou zpomalit trávení a poskytnout více času k tomu, aby potraviny mohly kvést v trávicím systému. Dokonce vlákno, které typicky pomáhá při trávení, je výrobcem plynu. Pokud vše, co jíte, vám dává plyn, prohlédněte si dietu a zjistěte, zda některé z těchto faktorů můžete snížit nebo eliminovat.

Dokonce i když budete jíst stravu s nízkým obsahem tuků a jiných výrobců plynu, můžete stále vyvíjet plyn díky způsobu, jakým jíte. Pokaždé, když polknete potraviny, také pohltíte trochu vzduchu. Tento vzduch se buduje v trávicím systému a musí být později uvolněn. Když budete jíst rychle, vezměte velké kousky a spolknete bez důkladného žvýkání jídla, množství vzduchu, které polyknete, se pravděpodobně zvýší. Jíst, když máte stres nebo jíst rychle, může také zasahovat do trávení. Vaše zvyky mezi jídly mohou být také faktorem. Například, pokud máte tendenci žvýkat gumu, jíst tvrdé bonbóny nebo kouřit cigarety, máte tendenci přehlédnout přebytečný vzduch.

Váš plyn může být také důsledkem toho, jak pijete během jídla. Sójové nápoje, jako je soda pop, dodávají oxid uhličitý do trávicího systému díky jejich bublinám. Pivo má stejný účinek ze stejného důvodu. Stejně jako u jídla, když pijete příliš rychle nebo přehnete příliš mnoho tekutiny najednou, můžete polknout velké vzduchové bubliny, které musí vaše tělo vyloučit. Pití slámy může také zvýšit množství vzduchu, které polykajete během pití.

Zatímco polykaná potravina a fermentace nestrávených potravin jsou typickými příčinami plynů, mohou být jiné gastrointestinální podmínky. Jedna podmínka, celiakie, vede k poškození obličeje střev a lidé s tímto onemocněním mohou zažívat plyn. Bakterie, které potlučují vaše střeva a pomáhají při trávení, mohou být narušeny nebo zničeny antibiotiky a některými jinými léky a jejich ztráta může způsobit, že jídlo zůstane nedotčené dostatečně dlouho na fermentaci. Slabá absorpce sacharidů může také tyto bakterie ohrozit. Mléko může způsobit plyn, pokud trpíte intolerancí laktózy, a jiné poruchy trávení, jako je syndrom dráždivého střeva, mohou také způsobit, že se po každém jídle staneme plynným. Jakmile vyloučíte svou stravu a stravovací návyky a máte podezření na lékařskou příčinu, měli byste se poradit s vaším poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili příčinu vašeho plynu a jeho možnou léčbu.

Co jíš

Jak jíte

Tipy pro pití

Gastrointestinální stavy