Proč po tréninku popraskám?

Poruchy a jiné gastrointestinální poruchy při cvičení nejsou neobvyklé. Podle odborníků na Rice University, studie na maratónských běžcích a triatlonech ukázaly, že až 50 procent z nich prožilo nějakou formu GI utrpení, včetně udušení. Přesná příčina není známa, ale existuje mnoho faktorů, které mohou přispívat k udušení během cvičení a cvičení často zhoršuje problém. Pojížděný vzduch a nezdravé sacharidy jsou podle společnosti John Hopkins University dvěma častými problémy plynů a prasklin.

Trávení a cvičení

Během trávicího procesu se průtok krve zvyšuje do žaludku a střev. Kromě toho jsou vylučovány hormony, které podporují motilitu střev – pohyb jídla střevním traktem. Když cvičíte, krev je odsunuta na končetiny, aby poskytla potřebný kyslík a živiny pro pohyb. To ovlivňuje trávicí proces a může způsobit různé gastrointestinální příznaky, včetně puchýře.

Příčiny

Zatímco přesný mechanismus, který způsobuje roztržení při cvičení, není znám, zjistilo se několik faktorů, které zvyšují pravděpodobnost výskytu. Příliš mnoho jídla před cvičením, dehydratací a těžko stravitelnými potravinami jsou obyčejní viníci. Potraviny, které jsou proslulé působením plynu, zahrnují fazole, některé zeleniny, pšeničné produkty a sýtené sacharidy. Kofein může dráždit žaludeční sliznici, což vede k udušení citlivých jedinců. Pokud polknete příliš mnoho vzduchu při cvičení nebo při jídle, může to přispět ke špatnému trávení a roztržení. Je také možné, že máte podkladovou gastrointestinální poruchu, která způsobuje problém.

Prevence

I když nemůžete změnit skutečnost, že během cvičení dochází k narušení celkové trávení, můžete přijmout opatření, která vám pomohou zabránit udušení. Jezte tři až čtyři hodiny před cvičením a vyvarujte se jídla s množstvím cukrů, škrobů a vlákniny. Pokud zapomenete jíst, malé občerstvení ne méně než 30 minut před cvičením by nemělo způsobit problém. Vyvarujte se konzumaci sodovek, kofeinu a všech potravin, které mohou mít problémy s trávením – mléčné výrobky a pšenice jsou obyčejní viníci. Pokud si nejste jisti, jaké potraviny mohou způsobit váš problém, obraťte se na kvalifikovaného odborníka na výživu. Postižte 1 až 3 šálky vody před cvičením a konzumujte vodu uvolněně během cvičení a po cvičení, abyste se vyhnuli dehydrataci. Zaměřte se na své dýchání při cvičení, udržujte je pomalu a dokonce i vyvarujte se užívání velkých dýchacích cest. Pokud nemůžete mluvit a udržovat rozhovor během cvičení, pracujete příliš tvrdě. Zpomalte a zhluboka se nadechněte.

Zvažování

Většina výplně je neškodná a může být eliminována nebo minimalizována pomocí jednoduchých kroků. Pokud však zjistíte, že přizpůsobení stravovacích návyků a pití nepomáhá s puchýřkováním, nebo jestliže máte jiné příznaky, jako je bolest břicha, krev v stolici, kyselý reflux nebo nadýmání, když ne cvičíte, můžete mít gastrointestinální problém, který Způsobuje roztržení. Pokud tomu tak je, poraďte se s lékařem.