Proč některé jogurty způsobují nadýmání?

Pocit nafouknutí může být nepříjemné, zvlášť pokud je doprovázen křečemi, průjem nebo zácpou. Vysoký příjem soli je často obviňován z důvodů nadýmání, ale mnoho ingrediencí, které se najednou objevují v potravinách, které jíte denně, včetně jogurtu, může způsobit, že po jídle vaše břicho rozšiřuje. Udržování jídelního deníku vám může pomoci identifikovat osobní vzory mezi tím, co jíte, a vašimi příznaky nadýmání.

Guar Gum a Thickener

Většina jogurtů nakupovaných v obchodě obsahuje různé zahušťovací látky, jako je guarová guma. Někteří lidé velmi dobře nesnášejí tuto zahušťovnu a v důsledku toho mohou zažívat nadýmání. Přečtěte si štítky potravin, abyste zjistili, zda jogurty, které obvykle kupujete, obsahují guarovou gumu nebo jiné zahušťovadla. Vyzkoušejte jogurt bez zahušťovadla a zjistěte, zda po jídle snižuje nadýmání.

Laktóza

Jogurt obsahuje méně laktózy ve srovnání s mlékem, ale může to stačit k vyvolání symptomů intolerance laktózy u lidí, kteří jsou těžce netolerantní. Testy na intolerance laktózy můžete vyzkoušet nebo zkuste konzumovat mléko, abyste zjistili, zda se dostanete stejných otoků a jiných gastrointestinálních potíží, které máte při jíst jogurtu. Pokud trpíte intolerancí laktózy, připravte si vlastní jogurt doma a nechte kvašení 24 hodin. Dlouhé doby fermentace umožňují živým bakteriím v jogurtu zcela jíst veškerou laktózu, která se nachází v jogurtu, takže ji můžete dobře tolerovat, aniž by došlo k nadýmání.

Sladidlo

Některá sladidla mohou být zodpovědná za vaše nadýmání. Mnoho lidí nevědomky má fruktózovou malabsorpci, což je podmínka, která jim zabraňuje plně absorbovat fruktózu, způsobuje nadýmání, bolest břicha a změny stolice. Vysoce fruktózový kukuřičný sirup, med a agavový sirup mohou způsobit příznaky fruktosové malabsorpce, pokud fruktózu dobře nesnášíte. Přečtěte si štítky potravin a vyhněte se jogurtu obsahujícím tyto sladidla. Jogurty oslazené běžným stolním cukrem, glukózou, dextrózou a javorovým sirupem jsou lépe tolerovány, pokud je frustózová malabsorpce příčinou vašeho nadýmání.

Ovoce

Jogurty obsahující ovoce s vysokým obsahem fruktózy mohou také vyvolat nadýmání a zažívací potíže, pokud máte potíže s léčbou fruktózy správně. Jablka, mango, hrušky, třešně a meloun obsahují velké množství fruktózy. Pokud jogurty, které způsobují, že se budete cítit nafouklé, obsahují tyto ovoce, vyzkoušejte jiné druhy jogurtu obsahujících ovoce s nižším obsahem fruktózy, jako je jahody, banán, meloun, broskve nebo fíky.

Někteří lidé se mohou cítit nafouknutí, když začnou užívat probiotika nebo potraviny obsahující velké množství probiotik, jako je jogurt. Pokud máte dysbiózu ve střevě nebo nerovnováhu ve střevní flóře, bakterie šetrné k tvorbě střev, které se vyskytují u probiotik, mohou zpočátku způsobit nějaké nadýmání. Představte jogurty bohaté na probiotika pomaleji. Začněte s několika polévkovými lžíci a postupujte pomalu, aby se vaše střevní flóra přizpůsobila pomaleji a aby se zabránilo nadýmání.

Probiotika