Proč lidé získají lupy?

Lupiny jsou společné pro pokožku hlavy, které se vyznačují svěděním a odlupováním pokožky hlavy. Podle Mayo kliniky mohou být lupiny obvykle kontrolovány. Mírné případy lze odstranit prostým jemným čisticím šamponem. Dokonce i tvrdohlavé případy mohou být obecně účinně léčeny léčivými šampony. Zatímco mnoho lidí je obeznámeno s možnostmi léčby lupů, příčiny lupů jsou často méně známy. Podle Mayo kliniky může suchá kůže, mastná kůže, časté šamponování a řada kožních onemocnění vést k lupům, stejně jako k stresu, nevyvážené stravě a některým nemocem.

Suchá kůže

Podle Mayo kliniky je suchá kůže – tak jednoduchá, jak se zdá – je nejčastější příčinou lupů. Lupiny vyvolané sušením se vyskytují častěji v zimních měsících, kdy je vzduch venku chladný a vnitřní prostory bývají zahřáté. Mnoho lidí, kteří trpí tímto druhem lupů, zaznamenávají také suchou, odlupující se kůži na svých pažích, nohou a obličeji. Mayo klinika říká, že vločky ze suché kůže lupy mají tendenci být menší a méně mastné než lupy z jiných příčin.

Seboroická dermatitida

Stav, který je charakterizován podrážděnou, šupinatou, svědivou mastnou pokožkou, seboroickou dermatitidou, často postihuje Vaši pokožku hlavy i jiné oblasti, které mají tendenci produkovat ropu, včetně boků nosu a oblasti tkáně. Podle Mayo kliniky může být Způsobené kvasnicovitou houbou nazvanou malessezia, stejně jako stres a únavu. Často klesá a proudí, některé ohniska jsou vážnější než jiné, a jako suchá kůže je v zimě často horší. Pacienti s neurologickými onemocněními, jako je Parkinsonova nemoc a pacienti s HIV / AIDS, jsou vystaveni vyššímu riziku.

Vrozená citlivost na kyselinu olejovou

Podle společnosti Procter & Gamble, která je výrobcem populárního šamponu Head & Shoulders pro boj s lupinami, je mnoho lidí vrozené náchylné na kyselinu olejovou, součást kožního mazu – mastnou látku vylučovanou přirozeně pokožkou – která může být velmi dráždivá a má Bylo prokázáno, že indukují odlupování podobnou lupům. Tato citlivost je genetická a není snadno měněna, což znamená, že topické ošetření, jako jsou šampony, jsou často nejlepší léčbou.

Zřídka nebo příliš často péče o vlasy

Podle Mayo kliniky, ti, kteří si nemají umyt vlasy často mají tendenci zažívat vyšší výskyt lupů, protože ropy a kožní buňky od skalp vybudovat. Současně šamponování příliš často nebo pomocí příliš mnoha stylingových výrobků může také vyvolat lupy. Sprejové vlasy, gely, pěny a vosky mají tendenci se vytvářet, což způsobuje, že vaše pokožka hlavy je mastná a náchylná k odlupování. Citlivost na barvivo na vlasy může také přispět k odlupování kůže.

Již existující kožní podmínky

Kožní stavy, jako je psoriáza a ekzém, mohou také přispět k lupům. Psoriáza, která se častěji vyskytuje na kolenou a loktech, se vyznačuje tvorbou tlusté šupinaté pokožky, zatímco ekzém je chronická kožní porucha charakterizovaná šupinatými, svědivými vyrážkami.

Jíst správně může pomoci předejít lupům, stejně jako zdravá strava pomáhá mnoha jiným zdravotním stavům. “Dieta, která poskytuje dostatek zinku, vitamínů B a některých typů tuků, může pomoci zabránit lupům,” uvádí Mayo Clinic.

Špatná strava