Proč je brusinkový džus dobrý pro infekce močového měchýře?

Případy cystitidy nebo infekce močového měchýře jsou obecně známé jako infekce močových cest, které jsou nepříjemné a bolestivé. Ačkoli je antibiotikum snadno ošetřeno, může prevence šetřit čas a peníze. Zatímco americkí indiáni kdysi používali brusinky k léčbě UTI, studie zveřejněná v roce 2009 v “Drugs” dospěla k závěru, že brusinky mohou být velmi účinné při prevenci – ale ne léčbě – UTI.

Infekce močových cest definována

Močový systém se skládá z močového měchýře, ledvin a močovodů – které moč z ledviny do močového měchýře – stejně jako močové trubice. UTI se vyskytuje, když bakterie vstupují do močového traktu, což je obvykle sterilní. Symptomy infekce zahrnují zakalený nebo krvavý moč, bolest či spálení při močení a naléhavost močení i po nedávném vyprazdňování. Okamžitě vyhledejte poskytovatele zdravotní péče, pokud máte tyto příznaky. Pokud nejsou léčeny, může dojít k závažným komplikacím, včetně infekce krve známé jako sepse, poškození ledvin a infekce ledvin. UTI se snadno léčí antibiotikem, ale u těch, kteří trpí opakovanými infekcemi, se bakterie mohou stát odolnými vůči antibiotikům. Z tohoto důvodu je kritická prevence UTI.

Prevence s brusinkovou šťávou

Komponenty nacházející se v brusinkách, včetně fruktosy a proantokyanidinů, jsou schopny zabránit bakteriím připojit a kolonizovat močový trakt. Studie zveřejněná v časopise Journal of Medicinal Food v roce 2011 zjistila, že 16 uncí brusinkové šťávy bylo schopno zabránit bakteriím přiloženým k močové cestě dvě hodiny po pití šťávy. Studie také zjistila, že brusinkový džus může zabránit tomu, aby se bakterie připojily k močovému traktu až osm hodin po pití.

Brusinky v různých formách

Ať už ve formě tabáku nebo džusu, pomohlo zabránit opakovanému výskytu UTI. Jedna studie zveřejněná v časopise Journal of Family Practice měla dobrovolníky, kteří trpěli opakovanými UTI, jíst denně brusné kapsle obsahující 400 miligramů brusinkových tuků. Dobrovolníci, kteří jedli brusinkovou tobolku namísto placeba, měli méně opakovaných UTI. Jiní vědci, kteří publikovali svou práci v časopise Journal of Infection and Chemotherapy v roce 2013, dobrovolníci vypili 125 mililitrů brusnicové šťávy nebo placebo každý den. Ti, kteří pil brusinkovou šťávu, měli významně méně opakujících se UTI než ti, kteří pil místo placebo.

Možné vedlejší účinky

Zatímco brusinkový džus může zabránit UTI, příliš mnoho pít může způsobit přírůstek hmotnosti. 6-unce sklo obsahuje asi 100 kalorií. Někteří jedinci mohou zažívat gastrointestinální potíže a průjem z brusinek. Také ti, kteří jsou alergičtí na rodiče očkování, by se měli vyvarovat brusinek. Jedinci, kteří užívají přípravky k ředění krve, jako je warfarin, léky ovlivňující játra nebo látky metabolizované cytochromem P450, by měly konzumovat brusinkovou šťávu opatrně nebo mluvit se svým lékařem před konzumací brusinkových výrobků. Borůvkový džus je také s vysokým obsahem cukru, takže lidé s obtížemi s kontrolou cukru v krvi mohou chtít konzumovat cukr bez brusinové šťávy.