Nevýhody konzervovaných potravin

Konzervy jsou dobrou volbou, pokud kupujete ovoce nebo zeleninu, které nejsou v sezóně, a je někdy levnější je kupovat konzervy. Konzervy jsou také pohodlnější než zmrazené, zejména pro skladování a přepravu. Ačkoli mají určité výhody, konzervované potraviny také přicházejí s nevýhodami.

Mnoho konzervovaných potravin obsahovalo vysoké množství sodíku. Sůl pomáhá konzervovat potraviny, ale může zvýšit krevní tlak, způsobit zadržení vody a zvýšení ztráty vápníku. Sodík není vždy zřejmý. Dokonce i v případě, že štítek nenaznačuje “sůl” jako složku, je stále možné, aby byl přípravek s vysokým obsahem sodíku. Jiné formy sodíku přidávané do konzervovaných potravin zahrnují glutamát monosodný, citrát sodný a cibulovou sůl.

Konzervované ovoce často obsahují těžké sirupy. Přidaný cukr činí ovoce chutnější a více dezertní. Bohužel také zvyšuje počet kalorií a sacharidů v konečném produktu. Jedním ze způsobů, jak se tomu vyhnout, je vybrat si ovoce konzervované ve vodě nebo ve vlastní šťávě.

Některé druhy ovoce a zeleniny jsou při konzervování méně výživné. Podle registrovaného dietologa Leslie Finka, který sleduje váhu, odstraní slupku ovoce nebo zeleniny snižuje obsah vlákniny. Vzhledem k tomu, že se jedná o běžnou praxi v konzervovaných potravinách, vynecháte některé důležité živiny, pokud si vyberete konzervované potraviny přes čerstvé ovoce. Vitamín C je také zničen během procesu vaření a konzervování. Jiné živiny, včetně vitaminu A, draslíku a lykopenu, karotenoid, přežívají dobře v konzervování.

Mnoho druhů ovoce a zeleniny jednoduše nepůsobí dobře, aby byly konzervovány. Některé ovoce mohou být vloženy do plechovek, ale nejsou příliš oblíbené, protože prostě nemají chuť tak dobře, jako když jsou čerstvé. Hledání konzervovaných brokolic, banánů, jablek nebo brambor je obtížné, ne-li nemožné. Pokud chcete různé druhy ovoce a zeleniny, čerstvé nebo zmrazené nabízejí více odrůd.

Vysoký obsah sodíku

Vysoký v cukru

Méně živin

Nedostatek odrůdy