Nevýhody celeru

Chrumkavý, ostrý a osvěžující, celer je nízkotučná nízkokalorická zelenina, která může být konzumována syrovou nebo vařenou. Zeler má řadu přínosů pro zdraví, je také vysoký obsah vlákniny a sodíku, což znamená, že pokud se jede ve velkém množství, může to způsobit potíže. Zatímco se jedná o zdravou výživu, celer by neměl být ústředním prvkem vaší stravy – mít v kuchyni různé druhy zeleniny je klíčem k zdravé výživě.

Vysoká vláknina

Celer je přirozeně vysoký obsah vlákniny, s 1 šálkem podávaného celeru obsahujícího 1,6 gramů. Zatímco toto poskytuje pouze 4,6 procent až 8 procent doporučeného příjmu vlákniny, může to způsobit komplikace pro ty, kteří normálně nemají stravu s vysokou jemnější. Většina Američanů má dietu s nízkým obsahem vlákniny – podle amerického zdravotnického centra University of Maryland Američané obvykle konzumují zhruba polovinu doporučených 20 až 35 gramů vlákniny denně. Zatímco dieta s vysokým obsahem vlákniny má četné přínosy pro zdraví, náhlý vzrůst vlákniny může způsobit trávicí komplikace, jako je zácpa, plyn a bolesti břicha. Celer je také velmi vysoký v nerozpustné vláknině, což podle Chris Kresser, praktický lékař a integrovaná medicína a licencovaný akupunkturista, může způsobit bolest v trávicím traktu, zvláště pokud máte zánět střeva.

Vysoká rezidua pesticidů

Podle Pracovní skupiny pro životní prostředí je celer jednou z potravin, která obsahuje nejvíce zbytkových pesticidů. Pesticidy jsou známé toxiny, které v dostatečně velkém množství nebo s pravidelnou expozicí mohou vést k toxicitě v mozku a nervovém systému, stejně jako ke zvýšení rizika vzniku hormonálních komplikací a rakoviny. Mohou také zvýšit vaše šance na podráždění kůže, očí a plic, uvádí environmentální skupina. Omezte vaši spotřebu konvenčně pěstovaného celeru, abyste snížili expozici škodlivým pesticidům, nebo častěji zvolte organický celer.

Význam rostlinné odrůdy

Jako člen skupiny zeleninových potravin může celer pomoci splnit doporučený příjem 5 až 6 šálků zeleniny denně, jak uvádí Ministerstvo zemědělství USA. USDA však uvádí, že potřebujete jíst různé druhy zeleniny, abyste získali vyvážený výživový příjem. Potřebujete směs fazolí a hrášku, listových zelených rostlin, škrobové zeleniny a červené a oranžové zeleniny, abyste uspokojili plné nutriční doporučení USDA. Celer patří podskupině “Ostatní zelenina”, jejíž doporučený příjem činí 3 1/2 až 5 šálků týdně.

Možné alergie

Podle kampaně Anaphylaxis je alergie na celer celá běžná, zejména ve středoevropských zemích. Lidé, kteří trpí alergií na pyl, mohou při jídle celeru pociťovat některé příznaky alergie. Mírné příznaky se pohybují od mírného svědění krku až po závažnější případy, kdy může vyústit v anafylaktický šok. Celer může způsobit alergickou reakci, ať už je vařená nebo surová, a pokud máte obavy o možnou alergii, promluvte s lékařem, abyste se otestovali.