Když leznu spát, začnu kašlat

Kašel je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře, podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu. Lékařská návštěva je často nutná, protože existují různé příčiny kašle, zvláště ten, který se zhoršuje, když ležíte. Lékař bude často muset před zahájením léčby určit příčinu.

Příčiny

Často kašel, který je horší, když ležíte, je způsoben kyselým refluxem nebo kyselinou ze žaludku, která se opírá o krk. Další příčiny kašle, která se zhoršuje při ležení, může být postnusová kapaina z chladu nebo bronchitida nebo astma. Podle amerického rodinného lékaře je kašel při ležení někdy jediným příznakem bronchiální obstrukce. Pokud máte časté záchvaty bronchitidy, lékař může zvážit diagnózu astmatu.

Prevence

Pokud je váš kašel způsoben kyselým refluxem, vyhněte se vysoce kyselým potravinám, které zhoršují váš zánět pálení žáhy, zvláště před spaním. Pokud kouříte, zastavte, protože tabák může také zhoršit váš stav. Můžete také zkusit použít další polštáře, které podpoříte hlavu výše, nebo položte polštář nebo deku pod matraci, abyste zvýšili hlavu. Umyjte si ruce často, abyste minimalizovali riziko chřipky nebo jiné virové infekce.

Typy

Kašel může být suchý nebo produktivní. Pokud je váš kašel produktivní, znamená to, že se při kašlání hýříte hlenem. Může být také akutní, což znamená, že trvá více než dva až tři týdny najednou, nebo chronické, trvající více než čtyři týdny.

Léčba

Léky mohou být předepsány ke snížení příznaků spojených s pálení žáhy. Antibiotika jsou často předepsána k léčbě bronchitidy, ačkoli podle amerického rodinného lékaře nebyly nalezeny účinné při snižování symptomů. Symptomy způsobené astmatem se mohou zlepšit inhalačními léky.

Varování

Pokud váš kašel trvá déle než dva týdny, poraďte se s lékařem. Bude mít zdravotní historii, shromáždit informace o typu kašle a jak dlouho ji máte, abyste vám pomohli určit příčinu. Může také objednat další diagnostické testy, jako je test plicní funkce, elektrokardiogram nebo rentgenové záření. Jakmile ví, co způsobuje kašel, bude lépe schopen předepsat vhodnou léčbu.