Jaký je rozdíl mezi anglickými muffiny a chlebem výživně?

Anglické muffiny a chléb jsou obilné výrobky, které mají podobnou nutriční hodnotu. Mohou vypadat jinak a být připraveny jinak, ale patří do stejné skupiny potravin a jsou dobrým zdrojem sacharidů. Dnes existuje několik odrůd chleba a anglických muffinů, z nichž některé jsou vyrobeny z celozrnných, rozinkami a skořicí nebo prosté bílé mouky. Celozrnné chleby a muffiny dodávají více vlákniny, což přispívá k přínosům pro zdraví, jako je snížení rizika diabetu, mozkové mrtvice a srdečních onemocnění, podle The Whole Grain Council. Zkontrolujte štítky a porovnejte různé anglické muffiny se stejnou škálou chleba.

Anglické muffiny

Anglické muffiny nejsou jako rychlé chlebíčky, které vidíte v pekárnách a obchodech s potravinami. Tyto vdolečky jsou vyrobeny z pečící sody nebo prášku do pečiva a pocházejí z chutí jako banán, čokoláda, mák a borůvka. Anglické muffiny jsou kvasnicový chléb, vařený na litinové roštu. Vznikly ve Walesu v 10. století a podle Jane Austina Center byly považovány za nižší. Do 19. století se staly oblíbenými v čaji a prodávaly se po celém Anglii a ve Walesu. Anglické muffiny jsou rychlé pečení a mají jednoduché přísady z mouky, droždí, soli, vody nebo mléka a trochu cukru. Těsto se mísí, nechá se zvednout a pak se vytvaruje do tradičního kulatého tvaru a opět se zvedne. Světlé a načechrané, vdolečky jsou pečené na horké roštu, obnažené na každé straně. Dnes jsou anglické muffiny vyráběny s celozrnnými mouky, které zlepšují jejich výživu.

Chléb

Kvasinkové chleby jsou tradičně zhotoveny jako chleby a buď nakrájeny na sendviče nebo ponechány celé pro rustičtější, křupavý chléb. Existuje mnoho druhů chleba, včetně sourdough, francouzské, celozrnné, žito, pumpernickel, bílá, rozinkami a multigrain. Každý z těchto chlebů se liší v nutričním obsahu založeném na složkách. Základní složky jsou stejné jako u anglických muffinů: kvasnice, mouka, voda a sůl. Některé recepty na chléb mohou obsahovat olej, vejce a sladidla, jako je melasa nebo med.

Výživa

Porovnejte výživu bílého chleba s bílou moukou anglické muffiny nebo celozrnný chléb s celozrnnými anglickými muffiny. Dvě plátky chleba se přibližují stejnému množství jako jeden anglický muffin. Dvě plátky bílého chleba o hmotnosti 56 gramů obsahují 158 kalorií, 5 gramů bílkovin, 1,68 gramů tuku, 27,4 gramů sacharidů, 1,6 gramu vlákniny a 2,8 gramu cukru podle údajů Ministerstva zemědělství USA. Jeden anglický muffin, o hmotnosti 57 gramů a připravený s bílou moukou, obsahuje 134 kalorií, 4,39 gramu bílkovin, 1 gram tuku, 26,22 gramů sacharidů a 1,5 gramu vlákniny. Výživa je v podstatě stejná. Celozrnný chléb a muffiny z celé pšenice mají stejné živiny, ale oba obsahují více vlákniny, přibližně 4,4 gramů.

Úvahy

Pokud máte alergie na pšeničný lepek nebo jiné alergie na zrno, nejezte anglické muffiny nebo chléb, podle MayoClinic.com. Porovnejte štítky s přísadami a obsahem výživy. Chleby a anglické muffiny mají krátkou skladovatelnost. Nepoužívejte-li během několika dní, uložte je do chladničky nebo mrazničky. Anglické muffiny se nejlépe podávají opékané. To nemá vliv na nutriční obsah. Ale některé z vašich oblíbených nádivků a másla změní hodnoty živin a přidávají kalorie.