Jaký doplněk bych měl udělat, abych snížil únavu?

Únava je běžným problémem mezi Američany a má mnoho příčin. Únava není totéž jako ospalost, ačkoli je potřeba spát integrální součástí tohoto zdravotního problému. Ve většině případů je únava také spojena se sníženou motivací účastnit se vašich obvyklých aktivit každodenního života. Výživové doplňky se již dlouho používají při léčbě únavy, ale doplňky by měly být použity pouze po konzultaci se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Únava je běžná a normální reakce na sníženou spánek, ruční práci, emoční potíže a nudu. Únava může být také známkou závažného fyzického nebo psychického stavu. Několik nemocí může způsobit únavu, včetně rakoviny, městnavého srdečního selhání, anorexie, cukrovky, onemocnění ledvin a onemocnění jater. Podvýživa je také častou příčinou únavy. Chronický únavový syndrom je samostatný stav, který může trvat šest měsíců nebo déle.

Bylinné i nebalbové doplňky stravy se již dlouho používají při léčbě únavy, ale účinnost některých doplňků může vyžadovat další vědeckou kontrolu. Certifikovaný výživový konzultant a výzkumník výživy Phyllis A. Balch, autor knihy “Předpis pro výživu”, uvádí, že granule lecitinu, kyselina jablečná, hořčík, mangan, nikotinamid adenin dinukleotid – nebo NADH, komplex vitaminu B a extrakty ze shiitake, Reishi Maitake houby mohou být užitečné pro zvýšení energetické úrovně a snížení únavy.

Kyselina jablečná, organická sloučenina, může být běžně používaným doplňkem při léčbě únavy. Kyselina jablečná je aktivní složkou v některých potravinách s kyselou chutí. Je důsledně zapojen do výroby energie v buňkách vašeho těla. Tato sloučenina je nezbytná pro metabolismus cukru, uvádí se na Balch a nedostatek kyseliny jablečné byl spojen s chronickým únavovým syndromem. Kyselina jablečná může provádět řadu činností souvisejících se zdravím, včetně zvyšování vaší imunity, zlepšení integrity pokožky a snížení rizika otravy toxickými kovy.

Vzhledem k tomu, že možné příčiny únavy jsou tak početné, je moudré se setkat se svým rodinným lékařem, abyste zjistili přesné příčiny vaší únavy. Váš lékař může nařídit jakékoli nezbytné testy, které vám pomohou vyhlásit nebo vyloučit různé diagnózy, a také vám může poradit o nejvhodnějších terapiích pro vaši konkrétní zdravotní stížnost. Pokud uvažujete o použití doplňků stravy, které pomáhají léčit vaši únavu, nejprve si projděte možná rizika a vhodnou dávku s kvalifikovaným zdravotníkem.

Únava

Užitečné doplňky

Běžně používaný dodatek

Úvahy