Jaké přírodní byliny mohou snížit hladinu testosteronu a zvýšit hladinu estrogenu?

Estrogen a testosteron se vyskytují u mužů i žen v různých koncentracích. Nerovnováha jednoho nebo obou těchto hormonů může mít významné fyzické a psychologické následky a může být způsobena nemocemi, léky, nádory nebo příležitostně genetickou predispozicí. Ženy, které mají nízké hladiny hormonálního estrogenu, jsou vystaveny vysokému riziku vzniku vysokých hladin testosteronu u žen, ačkoli se tyto dvě skupiny mohou vzájemně vylučovat. Léčba hormonální nerovnováhy může zahrnovat léky na předpis a některé přírodní byliny mohou také pomoci obnovit rovnováhu.

Dong Quai

Dong quai, také známý jako žena ženšen, se používá k léčbě několika různých poruch menstruačního cyklu. Patří mezi ně příznaky menopauzy, což je postupné zastavení ženského menstruačního cyklu. Podle lékařské centrum Univerzity Marylandu může dong quai působit jako estrogen ve vašem těle, ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu k určení, zda je to správné. Dong quai se používá v tradiční medicíně k obnovení rovnováhy hormonů a obnovení cyklické povahy menstruačního cyklu. Tato bylina je považována za bezpečnou k použití, ale neměla by být podávána dětem ani těhotným ženám.

Černá cohosh

Black cohosh je bylinka používaná k léčbě příznaků menopauzy a problémů s menstruačním cyklem. Podle UMMC může černá cohosh působit ve vašem těle jako estrogen a některé ženy ji považují za účinnou léčbu návalů tepla. Jako fytoestrogen může černá cohosh také pomoci snížit ztrátu kostní hmoty, která souvisí s poklesem estrogenu v menopauze. Nejméně jedna výzkumná studie citovaná UMMC zjistila, že černobílý může mít ochranný účinek proti rakovině prsu. Pokud máte rodinnou anamnézu rakoviny prsu, obraťte se na svého lékaře před použitím černých košů.

Lékořice

Na rozdíl od stejnojmenného cukroví se bylinkové lékořice používá lokálně pro podmínky, jako je ekzém, a vnitřně k odstranění přetížení sliznice. Navíc lišejník vypadá, že má významný klesající účinek na hladiny testosteronu v krvi. Studie z roku 1999, publikovaná v časopisu New England Journal of Medicine, zjistila, že muži, kteří konzumovali kořen lékořice, který obsahoval kyselinu glycyrrhizovou obsaženou v aktivní složce, měli výrazně nižší hladinu testosteronu než muži, kteří nekonzumovali kořen lékořice. Kyselina glycyrrhizová může způsobit vážné nežádoucí vedlejší účinky, podle zdravotnického centra University of Maryland. Proto je lišejník dostupný také v deglycyrrhizované verzi, která dodává různé efekty. Před použitím jakékoli formy lékořice se poraďte se svým lékařem.

Saw Palmetto

Saw palmetto je člen rodiny dlaní a používá se ke snížení zánětu, léčbě stavů prostaty a následně k podpoře močení u mužů. Podle Memorial Sloan-Kettering Cancer Center bylo také zjištěno, že palmetto vidí snížení absorpce testosteronu v těle a může také snížit konverzi testosteronu na dihydrotestosteron. Tyto účinky jsou pravděpodobně přičítány přirozeným antiandrogenním účinkům, které blokují působení testosteronu v těle, podle Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Saw palmetto může působit jako antikoagulant ve vašem těle, takže pokud máte předběžný problém s krvácením nebo užíváte léky na potlačení krve, obraťte se na svého lékaře před použitím této bylinky.