Jaké potraviny s vysokým obsahem vlákniny by se měly vyhnout, když užívám levothyroxin?

Dietní vláknina je důležitou součástí trávicího zdraví. V průměru 25 až 30 g vlákniny denně udržuje pravidelnost střev a střevní funkce. Nicméně, pokud máte pomalé štítné žlázy nebo hypotyreózu, léky na předpis, které užíváte, jako levothyroxin, může být ve vaší stravě bráněno přílivem vlákniny. Nevyhazujte vlákninu z vaší stravy, ale poraďte se s lékařem, pokud užíváte léky na léčbu štítné žlázy. Celá zrna, ovoce, zelenina, ořechy a fazole jsou všechny bohaté zdroje vláken, které možná budete muset omezit.

Štítná žláza je malá žláza uvnitř krku, která se nachází pod vaší hlasovou schránkou. Je zodpovědný za výrobu dvou hormonů T3 a T4, které regulují metabolické funkce, jako je rozpad potravin a jejich využití jako energie. Poškození štítné žlázy způsobené autoimunitním onemocněním, zánětem nebo narušením hypofýzy může způsobit, že vaše štítná žláza produkuje příliš malý hormon T4. Výsledkem je hypotyreóza s příznaky zpomaleného metabolismu, únava, zvýšení hmotnosti, poruchy zažívacího traktu a tělesné teploty. Levothyroxin, syntetický lék na hormony štítné žlázy, nahrazuje hormon, který vaše štítná žláza již neuskutečňuje správně. Je to celoživotní léčba předepsaná lékařem pro hypotyreózu, ale potraviny s vysokým obsahem vlákniny užívané tímto lékem brání správné absorpci.

Chléb s vysokým obsahem vlákniny, jako je tmavý žitný chléb, celozrnný chléb, chléb s vysokým obsahem otrub nebo sedm chlebů, má 5,8 až 7,0 g vlákniny na 2 porce. 1-šálka servírovaných obilnin a ovesných vloček má 2 až 10 g vlákniny. Hnědá rýže má vyšší obsah vlákniny než bílá rýže na 5,5 g na 1/2 šálku a pšeničné tortilly průměrně 2 g vlákniny na 6 palcový plášť.

Jedna velká oranžová, střední broskve s kůží, středně velké jablko s kůží a 1/2 šálku čerstvých jahod poskytuje vždy 2 až 3,1 g vlákniny na porci. 1/2 šálku porce malin, 1 kus melounu nebo 1/2 šálku švestek má 2,8 až 4,5 g vlákniny. Yams, sladké brambory a bílé brambory mají 2,2 až 6,8 g vlákniny s přísadami a sladkými bramborami, které poskytují nejvíce vlákniny. 1/2 šálku servírovaného vařeného špenátu se získá 7,0 g vlákniny, zatímco brokolice a růžičková kapusta jsou také potraviny s vysokým obsahem vlákniny s 3,0 až 7,0 g na 1/2 šálku, které závisí na přípravě.

1/4 šálky podávaných vlašských ořechů, mandlí, arašídů a kaštanů poskytuje 1,1 až 2,4 g vlákniny. MayoClinic.com upozorňuje, že byste se měli obzvláště vyvarovat užívání vlašských ořechů a sójových výrobků s léčbou štítné žlázy. Luštěniny mají obzvlášť vysoký obsah vlákniny, 1/2 šálku porce ledvin, pinto, černé, čočky a některých odrůd hrachu obsahuje až 18 g vlákniny.

Hypotyreóza a levothyroxin

Zrna s vysokým obsahem vlákniny

Vysokokvalitní ovoce a zelenina

Ořechy a fazole