Jaké potraviny mohou ovlivnit hladiny coumadinu?

Koumadin, obchodní název warfarinu, je ředidlo krev, které je určeno k prevenci nebo zpomalení tvorby plaku a sraženin ve vašich cévách. Přípravek Coumadin působí snížením účinnosti vitaminu K. Odpovídající dávka přípravku Coumadin závisí na množství vitaminu K ve vaší stravě. Udržujte svůj dietní vitamin K v souladu, aby se zabránilo nekontrolovanému krvácení během užívání přípravku Coumadin.

Coumadin je ředidlo krve, které předepisuje váš lékař, pokud máte vysoké riziko vzniku krevních sraženin v důsledku srdeční arytmie, poranění nebo jiného onemocnění. Coumadin působí tím, že inhibuje působení vitaminu K v játrech. Vitamin K je nezbytný pro proces, který připravuje krevní proteiny tak, aby se mohly sražit.

Úroveň vašeho příjmu vitamínu K ve stravě může změnit účinnost přípravku Coumadin. Během léčby přípravkem Coumadin byste měli udržovat normální stravu, abyste udrželi příjem vitamínu K relativně konstantní. Je důležité jíst konzistentní stravu a znát hladiny vitaminu K v potravinách, které jíte a doplňky, které užíváte.

Nejhojnějším zdrojem vitaminu K ve stravě je zelená listová zelenina. Špenát, kale, brokolice a petrželka mají vysoký obsah vitamínu K. Zeleninový listový salát, žerucha a další lehce ochucená zelená zelenina, kterou můžete použít v salátech, obsahují také významné množství vitaminu K. Sledujte počet salátů a porcí zelené listové zeleniny Dostanete každý týden a udržujte toto číslo relativně konstantní, zatímco na Coumadin.

Majonéza a rostlinné oleje také obsahují malé množství vitaminu K. Rostlinné oleje s vitamínem K obsahují olivový, sójový a kanolový olej. Každých 1 polévková lžíce. Olej obsahuje přibližně 1 až 10 procent vitaminu K v 1 šálku zelené listové zeleniny. Sledujte, kolik majonézy a oleje používáte, když jste na Coumadinu, ačkoli měnící se příjem oleje a majonézy není tak rozhodující jako váš příjem zelené zeleniny.

Vysoká hladina coumadinu, zejména s nízkým příjmem vitaminu K, může způsobit závažné krvácení, které může mít za následek smrt. Okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud se u vás vyskytne nevysvětlitelná bolest nebo modřina, nekontrolované krvácení z rany, krvácení z nosu nebo krvácení z dásní, vykašlávání krve nebo koagulované krve, která se podobá kávovému podkladu, nebo pokud zjistíte čerstvou nebo koagulovanou krev během močení nebo stolice. Možná budete muset navštívit i svého lékaře, pokud máte nebo plánujete nějaké změny ve stravě, když užíváte Coumadin.

O společnosti Coumadin

Dieta na Coumadin

Zelená listová zelenina

Rostlinné oleje

Kdy vidět svého lékaře