Jaké jsou zdravotní přínosy špinavého tofu?

Navzdory zápachu jako hnilé odpadky, špinavý tofu nabízí skvělou chuť a mnoho zdravotních přínosů pro fanoušky. Stinky tofu je tofu, který byl namočený v solanky vyrobené z fermentované zeleniny. Slaná sůl může také obsahovat sušené krevety, zeleniny, bambusové výhonky a byliny – což zvyšuje jeho záchvaty. Stinky tofu poskytuje nutriční vlastnosti pravidelného tofu a přínosy zdravých bakterií vzniklých fermentací.

Základy

Stinky tofu je populární pouliční jídlo na Tchaj-wanu, Indonésii a Číně. Občas se smaží, podává se sladkou a kořeněnou omáčkou, upečený nebo podávaný bez jakéhokoli zdobení jako přílohu. Kostky tofu jsou marinovány v páchnoucím slaném nálevu několik dní, týdnů nebo měsíců. Stinky tofu je k dispozici pouze v některých regionech a specializovaných trzích ve Spojených státech.

Tofu výhody

Tofu je veganský zdroj bílkovin s nízkým obsahem tuku. Můžete jej použít k nahradění zvířecích proteinů, které obsahují vyšší množství nasycených tuků v tepně. Jíst tofu namísto masa naloženého nasyceným tukem může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Tofu je vyroben ze sójových bobů, což může pomoci snížit výskyt rakoviny prsu a prostaty – ale studie jsou nepřesvědčivé. Sójové potraviny mohou také pomoci zmírnit příznaky menopauzy.

Kvašení

Fermentace tofu vytváří zdravá bakterie, nazývaná probiotika, která pomáhají naplňovat střeva a zlepšovat trávení. Ve Spojených státech je jogurt jedním z nejběžnějších zdrojů probiotik, ale pokud máte žaludek zápach smradlavého tofu, může nabídnout podobné zdravé bakteriální přínosy. Stejně jako natto – kaše, sýr, podobně jako sójové kvašené potraviny – smradlavý tofu může také přinést antioxidační přínosy. Antioxidanty pomáhají v těle ochránit volné radikály způsobující onemocnění.

Diabetes

V lednu 2010 vydala zpráva “Výzkum v oblasti výživy” zprávu o tom, že konzumace fermentovaných produktů ze sóji může pomoci ve srovnání s konzumací nefermentovaných sójových bobů zabránit nebo alespoň zpomalit průběh diabetu 2. typu. Studie provedené na zvířatech a na člověku zjistily, že během fermentace se tvoří určité isoflavonoidy a bioaktivní peptidy nebo specifické rostlinné sloučeniny, které mohou snížit inzulinovou rezistenci a zvýšit sekreci inzulínu.