Jaké jsou výhody mega dávkování vitamínu C?

Diskuse obklopila mega dávkování vitamínu C od doby, kdy v 50. letech 20. století obhajoval praxi Nobelovy ceny Linus Pauling. O více než půl století později vládne kontroverze. Ve skutečnosti se výrazně rozšířila o užitečnost vitamínu C při prevenci nebo léčbě nachlazení, což zůstává nevyřešeným problémem. V posledních letech někteří odborníci v oblasti medicíny tvrdili, že mega dávky vitaminu C mohou být alespoň v některých případech účinnou léčbou rakoviny a srdečních chorob. Kontrola je obzvláště matoucí, protože výsledky výzkumu jsou na celé mapě.

Vitamin C je osvědčeným prostředkem pro škornu, zjištění, které bylo založeno v 18. století. Není však nutné, aby těm, kteří trpěli kurdě, přijali mega dávky k léčení této nemoci. Jak uvádí článek v londýnském novinářství “Nezávislý”, “prokázalo se, že jen pár váčků vápna zabraňuje skřípání.” A od roku 2011 vědí všichni vědci o výhodách vitaminu C v pravidelných dávkách nebo v mega dávkách.

Zastánci mega dávky vitaminu C tvrdí, že velké infuze, a to buď perorálně nebo intravenózně, mohou zabránit nebo léčit nejrůznější nemoci a v mnoha případech mají nějaké důkazy na podporu svých názorů. Vitamín C mega dávky obhajují zdraví srdce lidí, jako je kardiolog Thomas Levy, který také věří, že lidé s onemocněními a onemocněními od rakoviny až po AIDS na běžnou zimu mohou také těžit z dávky vitaminu C mega. Dr. Julian Kenyon z Dove Clinic v Británii také upřednostňuje dávky vitaminu C pro pacienty s rakovinou.

Výzkum výhod vitamínu C pro zdraví srdce přinesl smíšené výsledky. Například v roce 2004 “Journal of the American College of Nutrition” uvádí, že mega dávky vitaminu C snižují hladinu bílkovin spojených se zánětem v krvi, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Přesto doplňky vitaminu C, které byly podávány pacientům se srdečním onemocněním spolu s léky proti cholesterolu, skutečně snížily množství dobrých cholesterolu pacientů. Ve všech ostatních studiích o dávkách mega dávek vitaminu C, od rakoviny až po kataraktu, až po běžné nachlazení, byly klinické studie protichůdné nebo nejednoznačné.

Vitamín C je považován za obecně bezpečný v doporučených dávkách. Maximální doporučené množství je 2 000 miligramů denně. Mega dávky vitaminu C však tento objem značně převyšují. Některé léčebné postupy pro pacienty s rakovinou, například, dosahují až 75 gramů denně. Mega dávky vitaminu C mohou způsobit poměrně malé vedlejší účinky, jako je nevolnost, pálení žáhy, průjem a bolesti hlavy a závažné vedlejší účinky, jako jsou krevní sraženiny, ledvinové kameny a nedostatečné funkce ledvin. Pokud uvažujete o tom, že jste z jakéhokoli důvodu převzali mega dávky vitamínu C, poraďte se se svým lékařem předtím.

Známé přínosy

Údajné výhody

Výzkum

Vedlejší efekty