Jaké jsou výhody kapslí z kokosového oleje?

Ukázalo se, že kokosový olej, nasycený tuk, má významné zdravotní výhody a dokonce i farmakologické využití. Přestože jsou nenasycené tuky obvykle považovány za zdravější druhy, studie zjistily, že kokosový olej může snížit hladinu nezdravého tuku v těle a podpořit úbytek hmotnosti. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti jsou také prospěšné pro celé tělo. Kokosový olej lze použít při vaření nebo ve formě kapsle. Výzkum naznačuje, že panenský kokosový olej má lepší zdravotní účinky než rafinovaný kokosový olej.

Antioxidační vlastnosti

Studie z roku 2013 zveřejněná v publikaci “Food and Function” porovnávala antioxidační účinky původního kokosového oleje, rafinovaného kokosového oleje, slunečnicového oleje a olivového oleje. Výzkumníci měřili antioxidační aktivitu v játrech, srdci a ledvinách, vytvářeli lipidovou peroxidaci a oxidaci bílkovin u potkanů. Napříč se panenský kokosový olej ukázal být nejsilnějším antioxidantem. To znamená, že eliminuje většinu volných radikálů, které způsobují dlouhodobé poškození orgánů, stárnutí a mohou způsobit rakovinu.

Prevence vysokého krevního tlaku

Výzkum naznačuje, že kapsle z kokosového oleje pomáhají regulovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, což brání vysokému krevnímu tlaku. Studie z roku 2013, publikovaná v “Doplňkovém a alternativním lékařství založeném na důkazech”, zjistila, že opakovaně zahřátý nenasycený palmový olej zvýšil krevní tlak u potkanů, zatímco kombinace zahřátého palmového oleje a čerstvého kokosového oleje nevykazovala tento účinek. V jiné studii o potkanech, publikované v roce 2004 v klinické biochemii, panenský kokosový olej snížil hladinu celkového cholesterolu, triglyceridů, fosfolipidů, lipoproteinů s nízkou hustotou nebo “špatného” cholesterolu a VLDL nebo velmi špatného cholesterolu, Lipoproteinu s vysokou hustotou nebo “dobrého” cholesterolu.

Bolest a horečka

Studie z roku 2010 publikovaná v “Farmaceutické biologii” se zaměřila na zjištění, zda panenský kokosový olej má protizánětlivé, bolestivé nebo horečce-snižující účinky. Ukazuje se, že má všechny tři účinky u potkanů. Když byl u potkanů ​​indukován otok ucha a tlapky, měl pancový kokosový olej inhibiční účinek na zánět. Ve stejné studii měl panenský kokosový olej účinky na bolesti a proti horečce u potkanů ​​s kvasinkami vyvolanou hypertermií. To naznačuje, že kapsle z kokosového oleje by mohly být použity místo aspirinu nebo jiných chemických prostředků zabraňujících bolesti, aby se snížil zánět, který často způsobuje bolest.

Ztráta váhy

Kokosový olej je nasycený tuk, který je obecně považován za nezdravý a neopravitelný pro někoho, kdo se snaží zhubnout. Ale kokosový olej je triglycerid středního řetězce – zdravý typ nasycených tuků, u kterých bylo zjištěno, že zlepšují úbytek na váze. V studii z roku 2008, publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition, bylo 49 mužů a žen podáno buď olivový olej nebo triacylglyceroly středního řetězce jako ty, které se nacházejí v kokosovém oleji. Po 16 týdnech ti, kteří konzumovali středně řetězový triacylglycerolový olej, ztratili více váhy, celkovou tukovou hmotnost a žaludeční tuk než ti, kteří místo toho měli olivový olej. Ačkoli neexistuje žádná “zázračná pilulka” pro snížení tělesné hmotnosti, užívání tobolek z kokosového oleje a snížení výskytu jiných tuků vám pomůže splnit vaše cíle na snížení tělesné hmotnosti.