Jaké jsou výhody čisté brusinkové šťávy?

Brusinka je bohatá na antioxidanty, zejména proanthokyanidiny, které jsou zodpovědné za její živé barvy. Antioxidanty podmaní volné radikály, což jsou částice, které poškozují DNA a mohou přispět k srdečním onemocněním, rakovině a dalším stavům. Můžete získat brusinky v džusu i ve formě koncentrátů. Vzhledem k tomu, že čistá brusinková šťáva má velice chutnou chuť, mnohé šťávy obsahují směs brusinek, sladidel a vitaminu C. Proto se zaměřte na značku, která obsahuje minimální množství přidaného cukru.

Zabraňuje infekcím močových cest

Několik studií naznačuje, že brusinky pomáhají odvrátit infekce močových cest, zejména u žen, které mají v minulosti recidivující infekce, podle University of Maryland Medical Center. V jedné studii brusinkový džus snížil počet potenciálně škodlivých bakterií v močovém měchýři ve srovnání s placebem u starších žen. Studie zveřejněná v únoru 1998 v časopise Journal of Urology zjistila, že brusinkový džus mění strukturu E. coli – viníka za většinu infekcí močových cest – a zabraňuje tomu, aby se bakterie připojily k buňkám močových cest.

Zvyšuje zdraví srdce

Pilotní studie odhalená na schůzce Americké chemické společnosti v roce 2003 uvádí, že konzumace brusinkové šťávy zvyšuje lipoprotein s vysokou hustotou – dobrý cholesterol – který podporuje zdraví srdce. Podle brusinského institutu brusinky obsahují vysoké koncentrace flavonoidů, které mohou pomoci předcházet srdečním onemocněním a podporovat oběh. Kromě toho mohou fenoly v brusinkách pomoci zabránit tvorbě krevních sraženin, které způsobují mrtvici.

Podporuje zdraví trávicího ústrojí

Brusinková šťáva může zabránit tomu, aby se škodlivé bakterie přidaly ke stěně žaludku. Tato antiadhezivní aktivita šťávy je způsobena antioxidačním proanthokyanidinem. Studie z května 2008 publikovaná v časopise Nutrition uvádí, že brusinkový džus omezuje růst bakterií zvaných Helicobacter pylori, která je hlavní příčinou žaludečních vředů a rizikovým faktorem rakoviny žaludku. Borůvkový džus také pomáhá udržovat zdravou rovnováhu užitkových bakterií. “Journal of the American Dental Association” uvádí, že v ústech brusnice vykazuje předběžný slib v tom, že pomáhá předcházet periodontálním onemocněním tím, že brání orálnímu bakteriím přilnout k zubům prostřednictvím stejného antiadhezního mechanismu, který podporuje zdraví močových cest.

Pomáhá bojovat proti rakovině

Studie publikovaná v časopise Planta Medica v červnu 1996 ukázala, že brusinky vykazují protirakovinové vlastnosti. Navíc “Journal of Nutrition” uvádí, že fytochemikálie nacházející se v brusinkovém ovoci mohou pomoci zabránit vzniku prostaty, plic, prsu, tlustého střeva a dalších nádorů. Cranberry Institute uvádí, že ačkoli výsledky těchto studií jsou předběžné, sloučeniny v brusinkách mohou být prospěšné v boji proti rakovině.