Jaké jsou přínosy kávy z čekanky?

Čokoládová káva, náhražka kávy kultivovaná z rostliny Cichorium intybus, byla historicky používána jako lék na rány a několik zdravotních stavů, včetně cukrovky. Zatímco ne všechny jeho údajné výhody jsou doloženy vědeckými důkazy, čekanka káva nabízí mnoho krátkodobých a dlouhodobých potenciálních přínosů pro zdraví. Může chránit tělo před poškozením a snížit riziko některých chronických onemocnění.

Dostatečný příjem rozpustných dietních vláken, nezbytného živin, je spojen se snížením cholesterolu a krevního tlaku, zlepšením zdravých funkcí gastrointestinálního traktu a několika dalšími přínosy pro trávení a zdraví. Podle recenzí z února 2010 “Komplexní recenze ve vědě o potravinách a bezpečnosti potravin” obsahuje kořen čekanky rozpustné vlákno známé jako inulin. Toto vlákno chrání proti akumulaci volného cholesterolu a poskytuje další metabolické výhody, jako je podpora absorpce železa. Kromě použití v kávových náhradách se z čekanky extrahuje inulin za účelem náhrady cukru z důvodu nízké kalorické hodnoty.

Podle recenze z roku 2013, založeného na důkazech a alternativní medicíně, “kyselina šťavelová obsažená v čekankové kávě chrání tělo proti bakteriím nacházejícím se kolem zubů, což naznačuje antimikrobiální vlastnosti. Stejný přehled zjistil, že výtažky kořenů čekanky mají antifungální vlastnosti. Navíc některé sloučeniny získané z kořene čekanky mají antimalarické vlastnosti, které odůvodňují historické použití čekanky jako léčbu malarické horečky.

Spotřeba čekanky může poskytnout ochranu jater, podle studie z září 2010 publikované v “Potravinové a chemické toxikologii.” Na konci studie samci krys, které byly doplněny denní čekankou, vykazovaly modulované hladiny celkových lipidů a celkového cholesterolu játra. Výhody čekanky na ochranu jater jsou částečně přičítány jeho inhibici poškození volnými radikály, což je účinek jeho antioxidačních vlastností.

Antioxidační účinky káva z čekanky mohou zabránit trombóze a zánětu podle studie z května roku 2011 z výzkumu “Phytotherapy Research”. Účastníci, kteří denně vypili 300 mililitrů kávy čekanky, snížili viskozitu krve a plazmy po jediném týdnu, což vědci připisovali fenolickému obsahu Nápoje. Tyto fenolické antioxidanty také bojují proti poškození volných radikálů v těle, chrání hlavní orgány a systémy před oxidačním stresem.

Rozpustné vlákno

Antimikrobiální výhody

Chrání játra

Antioxidační vlastnosti