Jaké je procento cukru v sušeném ovoci?

Sušené ovoce poskytují základní živiny včetně vlákniny, draslíku, folátu a vitamínů A a C. Jsou také dobrým zdrojem typu antioxidantu nazývaného polyfenoly. Někteří lidé se mohou obávat vysokého obsahu cukru v sušeném ovoci, který však může zabránit tomu, aby tyto výživné ovoce zahrnovaly ve své stravě.

Částky cukru

Většina sušeného ovoce je více než 50 procent cukru. Výjimkou jsou sušené švestky, které představují přibližně 38 procent cukru a sušené fíky, což je asi 48 procent cukru. Mezi sušenými ovocemi s nejvyšším obsahem cukru patří rybíz a sušené třešně, 67 procent a sladké sušené brusinky se 65 procenty.

Ve srovnání s čerstvou hmotností

Při porovnávání obsahu cukru v sušených ovojích a čerstvém ovoci podle hmotnosti je sušené ovoce mnohem vyšší v cukru, protože jejich množství vody bylo z jejich obsahu odstraněno. Čerstvé meruňky obsahují asi 9 procent cukru, zatímco čerstvé švestky a jablka mají přibližně 10 procent cukru, což je mnohem nižší než 53 procent cukru v sušených meruňkách, 38 procent cukru v sušených švestkách nebo sušených slivkách a 57 procent cukru v sušených jablkách.

Ve srovnání s čerstvým podle velikosti porce

Rozdíl mezi množstvím cukru v čerstvém a sušeném ovoci není tak extrémní, když zvážíte množství cukru v typické porci. Doporučená velikost porce pro nakrájené ovoce je 1/2 šálku. Vzhledem k tomu, že sušené ovoce je koncentrovanějším zdrojem kalorií a živin, doporučená velikost porce je polovina čerstvého ovoce. Například 1/4-šálek sušených meruněk má 17,4 gramu cukru, a 1/2-šálek porce čerstvých meruněk má 7,2 gramu cukru. 1/4 šálku švestek má 16,6 gramu cukru, ve srovnání s 8,2 gramy v 1/2 šálku čerstvých švestek.

Nasazení sušeného ovoce do zdravé výživy

Podívejte se na velikost porce, abyste nemuseli jíst příliš mnoho kalorií nebo příliš mnoho cukru ze sušeného ovoce. Pokud budete jen jíst svačinu ovoce, čerstvé ovoce může být lepší volbou, protože je méně energeticky husté, což znamená, že můžete jíst více pro stejný počet kalorií. Posypeme trochu sušeného ovoce na salátu nebo ve vašem obilí, abyste přidali dotek sladkosti, nebo přidat malé množství sušeného ovoce do pečiva, jako jsou palačinky nebo chleby. Můžete také připravit směs výživných stop s použitím nízkotučného obilí s vysokým obsahem vlákniny spolu s malým množstvím sušeného ovoce a ořechů.