Glykemický index fíků

Sušené fíky mají mírné hodnocení glykemického indexu nebo GI. Pokud plánujete jídla a občerstvení založené na hodnotě GI potravy, kterou jíte, můžete jíst sušené fíky, aniž by došlo k rychlému výraznému zvýšení hladiny cukru v krvi. Sušené fíky však mají vyšší koncentraci sacharidů vzhledem k jejich objemu než čerstvé fíky, což znamená, že podávání čerstvých fíků může účinně uspokojit váš chuť k jídlu a zároveň přidávat méně sacharidů do vaší stravy. Glykemická indexová skupina Univerzity v Sydney, která vyvinula metodu měření schopnosti potravy zvýšit hladinu glukózy v krvi, netestovala účinky čerstvých fíků.

Glykemický index hodnotí účinky potravy na hladinu cukru v krvi u lidských testovaných subjektů. Čím výrazněji a rychleji potraviny zvyšují hladinu glukózy v krvi, tím vyšší je hladina jídla na stupnici od nuly do 100. Porce sušených fíků vážících 60 g nebo 2 oz má hodnotu GI 61. Vaše tělo digestuje A absorbuje sacharidy v potravinách, které mají mírnou až vysokou GI hodnotu rychleji než sacharidy v potravinách s nízkým obsahem GI, což vede k výraznějšímu zvýšení krevního cukru po jídle.

Glykemické zatížení nebo GL zahrnuje množství uhlohydrátů v potravině a GI hodnotu těchto sacharidů v jediném výpočtu. Sušené fíky mají GI 61 a GL 16, ve srovnání s čerstvým jablkem, který má GI 40 a GL 6. Tento rozdíl naznačuje, že porce sušených fíků bude mít téměř trojnásobek metabolického účinku Čerstvé jablko. Pokud plánujete stravu na základě toho, jak potraviny ovlivňují vaši hladinu cukru v krvi, jablko vám může pomoci lépe kontrolovat hladinu glukózy v krvi než sušené fíky.

Protože proces dehydratace vede k vyšší koncentraci cukru vzhledem k hmotnosti, sušené fíky mají vyšší koncentraci sacharidů – většinou ve formě cukru – než čerstvé fíky. Podle ministerstva zemědělství USA má 60 g porce sušených nevařených fíků 6 g vlákniny a 29 g cukru. 60 g porce čerstvých fíků obsahuje 2 g vlákniny a 10 g cukru. Avšak tato porce čerstvých fíků má také 48 g vody, ve srovnání s 18 g vody v sušených fících. Obsah vody v čerstvém ovoci a zelenině pomáhá vytvořit pocit plnosti po jídle. Rovnocenné porce sušeného ovoce a zeleniny nemusí uspokojovat vaše chuť k jídlu tak efektivně.

Když budete jíst sušené fíky v kombinaci s potravinami s vysokým obsahem bílkovin, které nemají výrazný vliv na hladinu cukru v krvi nebo na potraviny s nízkým GI, jako je čerstvé ovoce a zelenina, snížíte celkové účinky sušených fíků na hladinu glukózy v krvi. Jedení čerstvého pomeranče nebo porce sýra v kombinaci se sušenými fíky by vedlo k nižšímu vlivu na hladinu cukru v krvi. Americká asociace na diabetes doporučuje, abyste ve vaší stravě zdůrazňovali čerstvé ovoce a omezíte množství sušeného ovoce kvůli vyšším obsahům cukru, který obsahuje sušené ovoce.

Hodnota glykemického indexu

Glykemické zatížení

Obsah sacharidů

Vyrovnávání potravin