Co je špatné s kanolovým olejem?

Obavy týkající se bezpečnosti konzumace řepkového oleje vycházejí z přesvědčení, že se vyrábí z řepky. Řepkový olej obsahuje velmi vysoké množství kyseliny erukové, mastné kyseliny, která může být zodpovědná za zvýšení tukových a srdečních lipidů a může být toxická ve velkém množství. Předtím, než rozhodnete, zda je v oleji z kanola něco špatně, zvážit všechny skutečnosti týkající se toho, jak jsou vyrobeny, zdravotní rizika a přínosy.

Ropový olej se vyrábí lisováním semen z rostlin skožní, nikoliv z řepkových rostlin. Přestože byla kanonická rostlina vyvinutá v Kanadě přirozeným křížením řepkových rostlin na počátku 70. let 20. století, její výživový profil se liší od tradičních řepkových semen sníženými hladinami mastných kyselin, kyseliny erukové a antimykotických látek nazývaných glukosinoláty, Canola Oil Info.

Canola olej je uznáván jako “obecně považován za bezpečné”, nebo GRAS, US Food and Drug Administration (FDA). V roce 2006 vydala kvalifikovanou žádost, v níž uvedla, že 1,5 lžíce kaše denně může snížit riziko onemocnění srdce. Canola olej je jediný rostlinný olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, který FDA vydal kvalifikované zdravotní tvrzení. Canola olej má mastné kyseliny s dlouhými řetězci, které jsou typicky klasifikovány jako zdravější než potraviny obsahující krátké řetězce jako masový tuk.

American Heart Association považuje repkový olej za zdravý olej, protože obsahuje nejnižší úroveň nasycených tuků z jakéhokoli rostlinného oleje, 4 gramy polynenasycených a 9 gramů mononenasycených tuků na lžíci. Tyto poměry zdravých tuků mohou snížit LDL, “špatný” cholesterol a udržovat HDL, “dobrý” cholesterol. Tuk poskytuje energii každé buňce v těle a pomáhá při absorpci vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E a K – a beta-karoten. Canopský olej obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které mohou přispět k růstu a rozvoji mozku. S 124 kalorií na polévkovou lžíci, kakaová obsahuje 2,44 miligramů antioxidantu vitaminu E a 10 mikrogramů vitaminu K, podle USDA Nutrient Data Laboratory.

Canola olej je dobrým zdrojem ALA nebo alfa-linolenové kyseliny, což je esenciální mastná kyselina, která pomáhá chránit před srdečními chorobami, hlavní příčinou úmrtí v Severní Americe, podle Canola Info. Canola olej poskytuje 1,3 gramu na lžíci, což je doporučený denní příjem pro ženy a 80 procent RDA pro muže. Speciální typ kanolového oleje má vysoký obsah oleanu a nízký obsah linolenic, což zajišťuje vysokou stabilitu při smažení a nevyžaduje hydrogenaci. Tento olej je ještě zdravější možností pro potravinářské společnosti snížit množství trans-tuku v potravinách, které produkují.

Identifikace

Bezpečnost

Výživa

Zdraví