Co je protein-kalorická podvýživa?

Navzdory snahám o zlepšení výživy po celém světě trpí přibližně 1 miliarda lidí proteinovou kalorickou podvýživou nebo PCM. Jak název napovídá, lidé s PCM nedostanou dostatek kalorií nebo bílkovin. Řada poruch může způsobit PCM, z nedostatku jídla až po operaci bypassu žaludku. Podvýživa bílkovin a kalorií se také nazývá podvýživou bílkovinnou energií nebo PEU. Dvě poruchy nejčastěji spojené s PCM u dětí jsou marasmus, někdy nazývaný “suchá” forma poruchy, a kwashiorkor, známý jako “mokrá” forma.

Nedostatek příjmu kalorií a bílkovin je hlavní příčinou PCM, ale mnoho sekundárních příčin může také způsobit poruchu. Rakovina, alkoholismus, srdeční onemocnění, infekce AIDS a onemocnění ledvin mohou všechny způsobit kachexii, ztrátu chuti k jídlu a svalové ztráty. Poruchy, které způsobují, že tělo využívá vyšší množství kalorií než obvykle, jako jsou těžké popáleniny nebo jiné trauma, mohou také způsobit PCM. Gastrointestinální nemoci, které ovlivňují absorpci, mohou také vést k PCM.

Příznaky PCM zahrnují svalové ztráty, nedostatek podkožního tuku, pomalý srdeční rytmus, potíže při udržování tělesné teploty, špatné hojení ran a nízké hladiny energie. Vlasy se stávají suché, křehké a řídké, zatímco kůže je suchá, chladná na dotek a drsná. Průjem se obvykle vyskytuje. U pacientů s kwashiorkor se tekutina hromadí v břiše a jiných tkáních. Krevní tlak a respirační frekvence mohou také zpomalit a osoba se stává náchylná k infekci, protože imunitní systém selže. Pokud onemocnění postupuje, orgány, jako je srdce, játra a ledviny, selhávají. Smrt nastane, pokud onemocnění bude pokračovat bez zásahu.

Zvýšení příjmu kalorií obvykle zvýší příjem proteinů na normální hodnoty. Tekuté výživy mohou být nejprve lépe tolerovány než tuhé potraviny. Podání jogurtu může snížit průjem způsobený nesnášenlivostí laktózy. Použití podávací trubice nebo celkové parenterální výživy podávané intravenózní infuzí může být nutné v těžkých případech. Děti mohou potřebovat intravenózní hydrataci 24 hodin před zahájením krmení, aby se předešlo zhoršení průjemnosti. Je třeba dbát na to, aby nedošlo k nadměrné hydrataci, což může způsobit další zátěž srdce. Mohou také dojít k abnormalitám elektrolytů, což vede k nepravidelnosti srdeční činnosti a svalové slabosti.

Mezi 5 až 40 procent dětí s PCM zemře, podle Online Medical Library Merck Manuals. Děti s kwashiorkor se zotavují rychleji než děti s marasmem, uvádí se ve stejném zdroji. Mohou zůstat trvalé mentální retardace nebo kognitivní problémy. Starší pacienti mohou mít potíže se zotavit z chirurgického zákroku nebo infekce.

Příčiny

Symptomy

Léčba

Prognóza