Co je frakcionovaný kokosový olej?

Kokosový olej má mastné kyseliny s dlouhým i středně dlouhým řetězcem, ale tvoří převážně mastné kyseliny se středním řetězcem. Ve frakcionovaném kokosovém oleji se odstraní mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Často slyšíte frakcionovaný kokosový olej označovaný jako MCT olej, doporučuje Texaské ministerstvo pro státní zdravotní služby.

Použití

MCT je často prodáván pro použití ve vaření, říká Bruce Fife, autor knihy “The Coconut Oil Miracle”. Jako olej na vaření je extrémně stabilní a nezůstává snadno rancid, podle webové stránky Organic Facts. Na rozdíl od jiných nasycených tuků MCT olej nepodporuje vzestup cholesterolu, doporučuje “Stručná encyklopedie potravin a výživy” od Audrey H. Ensmingera. MCT také pracuje lépe v dietách s omezenou hmotností než olivový olej, doporučuje M.P. St-Onge a A. Bosarge, autoři studie z roku 2008 publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Funkce

Frakcionovaný kokosový olej se vyrábí pomocí parní a tlakové hydrolýzy kokosového oleje do glycerolu a volných mastných kyselin. Mastné kyseliny se pak frakcionují do kyselin s dlouhým a středním řetězcem, předtím, než se média s kyselinami rekombinují s glycerolem, čímž vznikne MCT olej, podle Ensmingera.

Typy

Mastné kyseliny se středním řetězcem obsažené v kokosovém oleji jsou kyselina kaprinová, kyselina kaprylová a kyselina laurová, říká Fife. Kokosový olej je zvláště vysoký v kyselině laurové, podle Texas DSHS, který konstatuje, že existuje mnoho potravinových zdrojů kyseliny laurové. Ve skutečnosti jediné jiné potraviny, které obsahují významné množství kyseliny laurové, jsou lidské mateřské mléko, kozí mléko a kravské mléko. Nicméně, když je olej frakcionován, je kyselina laurová odstraněna, přičemž zůstávají pouze kaprylové a kaprylové kyseliny, poznamenává Fife. MCT olej obsahuje asi tři čtvrtiny kyseliny kaprylové a jednu čtvrtinu kyseliny kaprinové, uvádí Ensminger.

Funkce

Frakcionovaný kokosový olej se často používá v léčivých přípravcích podle Texas DSHS. Pravidelný kokosový olej je při pokojové teplotě pevný, ale MCT olej zůstává tekutý při pokojové teplotě. To je dobré pro použití v měkkých želatinových zapouzdřených výrobcích, jako je ibuprofen, podle “formulací na bázi lipidů po perorálním podání” od Davida J. Haussa. Olej MCT je také snadněji strávitelný než mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, včetně olejů z rostlinných olejů a živočišných tuků, a pomáhá farmaceutickým produktům odolat ponižování kvůli oxidaci.

Význam

Vidíte frakcionovaný kokosový olej používaný ve speciálních dietěch a prodává se jako doplňková výživa podle Texas DSHS. MCTs nevyžadují žlučové soli nebo enzym nazývaný lipáza, která je primárně produkována vaším slinivkou břišní, pro trávení nebo absorpci, uvádí Texas DSHS. MCT se používají v nemocnicích k léčbě syndromu malabsorpce a ke zlepšení absorpce minerálů a metabolismu bílkovin a tuků. Jsou také v dětských recepturách používaných k výživě předčasně narozených dětí, tvrdí Fife. Studie z roku 2007 v časopise Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition ukázala, že MCT olej může pomoci dětem, kteří trpí chronickým průjmem, říká hlavní autor Celeste C. Tanchoco. Studie zjistila, že může zkrátit čas potřebný na léčbu a pomáhá dětem přinášet větší váhu, aniž by došlo k intoleranci tuků, zvracení nebo dehydratace. Pro potvrzení těchto výsledků jsou zapotřebí rozsáhlejší a dlouhodobější studie, poznamenává Tanchoco.