Co je cascara sagrada dobré?

Cascara sagrada je strom, který roste natolik podél Pacifiku severní Ameriky a je používán medicinally pro jeho kůru. Z druhu Rhamnus purshiana se kaskára nejčastěji používá pro své laxativní účinky. Před užíváním přípravku cascara sagrada byste měli mluvit se svým lékařem, protože bylinný prostředek představuje některé potenciálně závažné vedlejší účinky a rizika.

Dějiny

Nativní Američané v severní Kalifornii začali používat kaskáru a představili nápravu průzkumníkům ze Španělska v průběhu let 1500, říká zdravotní systém University of Michigan. Nativní Američané nazývali kaskáru “posvátnou kůru” a používali ji jako laxativum k léčbě zácpy. Usušily a zestárly kůru, protože čerstvé kaskáre způsobily extrémní zvracení, zaznamenává Drug Digest.

Výhody

Hlavně můžete použít kaskáru k léčbě zácpy kvůli jeho laxativním účinkům (odkazy 1, 2 a 3). Cascara sagrada může také pomoci podpořit léčbu rakoviny, a to buď zlepšením chemoterapie nebo vlastním protinádorovým prostředkem bylin, říká Cancer Center Memorial Sloan-Kettering. Můžete užívat kapsle ze sušené cascara sagrada, která se rovná 20 až 30 mg kaskarosidů denně, nebo můžete denně užívat ¼ až 1 čajovou lžičku tinktury extraktu kaskáry. Pít spoustu vody, když používáte kaskáru a neberte bylinku delší než osm až deset za sebou, říká Michiganská univerzita.

Funkce

Cascara obsahuje antrachinony, které stimulují střeva, aby kontrastovaly a uchovávaly vodu ve střevech, změkčovaly stolice, říká drugdigest.com. Tyto hydroxyanthrachinonové glykosidy, známé jako kaskarosidy, jsou zodpovědné za stimulační laxativní účinky cascara sagrada. Další aktivní složky společnosti Cascara – emodin a aloe-emodin – mohou působit proti chemoterapii a proti rakovině, tvrdí Cancer Center Memorial Sloan-Kettering. Emodin také stimuluje kruhové hladké svaly v tlustém střevě, aby indukovaly průchod stolice.

Lékařské důkazy

Cascara stimulující laxativní účinky jsou dobře studovány a potvrzeny. Klinické studie a studie o účinnosti byliny v léčbě zácpy byly publikovány v roce 1991 “Léčivé byliny”, “Encyklopedie běžných přírodních složek používaných v potravinách, drogách a kosmetice” v roce 1996 a několik dalších lékařských časopisů a publikací. US Pharmacopoeia schválila použití kaskáry při léčbě zácpy v roce 1890. Přípravek cascara sagrada byl dále zkoumán pro své protinádorové účinky. Studie z roku 2002 zjistila, že emodin izolovaný z kaskáry měl protinádorové účinky na buňky rakoviny kůže u myší a studie z roku 2007 o tom, že emodin pomáhá inhibovat buňky lidského karcinomu.

Upozornění

Vzhledem k tomu, že cascara sagrada je povzbuzující projímadlo, může způsobit průjmy, které mohou vést k dehydrataci a ztrátě draslíku. Nízká hladina draslíku ve vašem těle může způsobit problémy se srdcem. Nikdy nepoužívejte kaskáru, která nebyla stárlá a sušena po dobu alespoň jednoho roku, protože užívání čerstvé kaskáry může způsobit těžké zvracení a křeče. Neužívejte přípravek cascara sagrada, pokud máte gastrointestinální nebo břišní problémy, jako je Crohnova choroba, apendicitida nebo střevní obstrukce, protože bylinka může zhoršit váš stav. Také neužívejte kaskáře, pokud užíváte kortikosteroidy, diuretika nebo “vodní pilulky”, digoxin nebo jiné projímadla. Vyvarujte se kaskáře dětem mladším 12 let a neberte si bylinu, pokud jste těhotná nebo kojíte, protože kaskára může vstoupit do mateřského mléka a způsobit průjmy u kojícího dítěte. Dávejte si pozor na to, že americká potravinářská a léková správa (US Food and Drug Administration) rozhodla v roce 2002, že cascara sagrada nebyla bezpečná pro použití jako stimulantní laxativum u léků na předpis nebo léky bez předpisu, ale stále můžete najít cascara ve stravovacích doplňcích.